سخنی درباره چیستی یک شرکت روابط عمومی

یک شرکت روابط عمومی

افراد کمی هستند که می‌توانند بگویند روابط عمومی دقیقا چه نوع کاری انجام می‌دهد. اگر شما یک پلیس، معمار، کارگر یا آشپز باشید، کافی عنوان شغلی‌تان را بگویید تا مردم متوجه شوند شما چه کاره‌اید. اما یک شرکت روابط عمومی باید درباره چیستی کارش به مخاطب توضیح دهد. مثلا باید روشن کنیم که ما در روابط عمومی، تبلیغات درست نمی کنیم. سفارش تبلیغ نمی‌دهیم یا به روزنامه‌ نگاران نمی‌گوییم درباره مشتری مان چه بنویسند و چه ننویسنند. بلکه ما در یک شرکت روابط عمومی تلاش می‌کنیم تا کالا یا خدمات مشتری را به مصرف کننده نشان دهیم. و این کار را به شیوه‌های گوناگونی انجام می‌دهیم. گاهی به واسطه شبکه‌های اجتماعی، گاهی به واسطه حضور در فضای مجازی و گاهی هم به کمک رسانه‌های سنتی مثل رادیو، روزنامه یا تلویزیون.

اگر شما هم آن دسته از افرادی هستید که یا دوست دارید از خدمات یک شرکت روابط عمومی بهره‌مند شوید یا اطلاعاتی عمومی درباره چیستی کار روابط عمومی پیدا کنید، نکات زیر می‌تواند برایتان راهگشا باشد.

ما در یک شرکت روابط عمومی، تبلیغات درست نمی کنیم

ما در یک شرکت روابط عمومی، تبلیغات درست نمی کنیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی، کسب و کار تشویق است! روابط عمومی ها مردم را قانع می‌کنند که به حرف شما گوش فرادهند. قانع‌شان می‌کنند که کالای شما را خریداری کنند یا جایگاه یا دستاوردهای شما را در هر موقعیتی که هستید –سیاسی، فرهنگی یا اجتماعی- به رسمیت بشناسند. اما تعریف روابط عمومی! انجمن روابط عمومی‌های آمریکا با نام مخفف PRSA بعد از بررسی هزاران تعریف، روابط عمومی را به این صورت تعریف می‌کند:

روابط عمومی پروسه ای از ارتباطات استراتژیک است که ارتباط متقابل یک سازمان را با عموم مردم شکل می‌دهد.
با این تفاسیر باید گفت که فعالان حوزه روابط عمومی، داستان سرایان خوبی هستند. آنها داستانهایی را خلق می‌کنند تا به هدف خود برسند. استراتژی هایی که در شرکت روابط عمومی تدوین می‌شود، از ارزش و اعتبار یک کسب و کار محافظت می‌کند یا برای آن آبرو و اعتبار کسب می کند. یک روابط عمومی خوب ابتدا سازمان و نقاط قوت و ضعف آن را تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس با تکیه بر نقاط مثبت، پیام مثبتی از شرکت را پیدا می‌کند و آن را به یک داستان تاثیرگذار تبدیل می‌کند. در عین حال زمانی که اتفاق بدی رخ می‌دهد، به بهترین پاسخ‌ها و عکس العمل ها می‌رسد تا از میزان آسیب‌هایی که اخبار بد برای شرکت به همراه می‌آورد، بکاهد.

به این ترتیب شرکت های روابط عمومی، برای یک کسب و کارها تصویرسازی می‌کنند. و این کار را نه فقط در حوزه مارکتینگ بلکه در تمام حوزه ها انجام می‌دهد. به عنوان مثال دستگاه‌های دولتی را در نظر بگیرید. یک شرکت روابط عمومی حتی برای یک دستگاه دولتی، سیاست کاری در حوزه روابط عمومی تعریف می‌کند و تمام آن سیاست‌ها را برای آن دستگاه خاص اجرا می‌کند. کاری که در سال‌های اخیر تحت عنوان کمپین از آن یاد می‌شود.

شرکت های روابط عمومی، برای یک کسب و کارها تصویرسازی می‌کنند.

شرکت های روابط عمومی، برای یک کسب و کارها تصویرسازی می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکته دیگر آنکه یک شرکت روابط عمومی لزوما این کمپین ها را خارج از سازمان و برای مشتری‌ها انجام نمی‌دهد. بنابر ضرورت، یک شرکت روابط عمومی می‌تواند ارتباط بین بخش‌هایی از شرکت همچون مدیران میانی یا مدیران بالادستی را با کارمندان داخل سازمان یا دیگر شعبه‌های سازمان نیز مدیریت کند.

ابزارها و وسایل مورد نیاز شرکت روابط عمومی برای اجرای پروژه‌ها و کمپین ها:

  • دادن خوراک مناسب به مطبوعات
  • نوشتن متن سخنرانی‌ها
  • ارائه توضیحات مورد نیاز درباره شرکت یا سازمان به مطبوعات به صورت مکتوب
  • طراحی و اجرای مناسبت‌های خاص برای جلب مردم و رسانه‌ها
  • انجام پروژه تحقیقات بازار در حوزه کاری شرکت یا طراحی سیاست‌های کاری و مارکتینگ آن
  • توسعه تعاملات شرکت به کمک ارتباطات شخصی یا حضور در همایش‌ها و گردهم آیی‌های مرتبط با کسب و کار شرکت
  • اداره وب سایت شرکت
  • مدیریت بحران‌های خبری در یک شرکت
  • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و پاسخ به افکار منفی در فضای مجازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *