غافلگیری مشتری چيست؟

غافلگیری مشتری چيست؟

غافلگیری مشتری چيست؟

غافلگیری مشتری یکی از شاخه‌های مارکتینگ است. با این هدف که مشتری به شرکت جذب شود و با شرکت وارد تعامل شود.
غافلگیری مشتری در نهایت می‌خواهد به این برسد که مشتری را به شرکت/برند وفادار کند و از فرار مشتری به یک شرکت یا برند دیگر جلوگیری کند. اهدافی که در نهایت، سود بیشتر را برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

غافلگیری مشتری معمولا در قالب اجرای کمپین اجرا می‌شود. و در انتهای کمپین، مشتری از نظر مالی و مادی منتفع می‌شود. مثلا بن تخفیف، هدیه رایگان یا یک خدمات متفاوت دریافت می‌کند.

یک نمونه خوب از غافلگیری مشتری و نتایجی که داشته:

سال 2015 وقتی که فیلم لگو برای دریافت جایزه بهترین آواز به جایگاه فراخوانده شد، نماینده شرکت، لگوی مجسمه جایزه اسکار را بین حضار که غالبا افراد مشهور بودند، پخش کرد. و به گفته Amobee Brand Intelligence این کار شرکت لگو، 47 هزار بار در توئیتر بازنقل شد. یعنی 44 درصد بیشتر از زمان‌های عادی که درباره این برند گفتگو می‌شود. این یعنی شرکت لگو خدمات تبلیغاتی‌ای را معادل 7.5 میلیون دلار دریافت کرده بدون اینکه یک دلار پرداخت کند.

نمونه خوب از غافلگیری مشتری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

غافلگیری مشتری، در جاهایی باید اتفاق بیفتد که

1. مشتری دوست دارد در فضاهای مجازی با دوستان و بستگانش به اشتراک بگذارد.

2. جاهایی که مشتری، احساس کند ارزش می‌یابد. بنابراین هرچه غافلگیری مشتری، جنبه‌های شخصی افراد را هدف بگیرد، زودتر به هدف می‌رسد.

3. یکی دیگر از مواردی که غافلگیر کردن مشتری جواب می‌دهد. هدف گیری بخش بندی مشتری است. چگونه؟ به این صورت که مشتری‌های ویژه‌ای را هدف می‌گیریم. مثلا می‌گوییم افراد 20 تا 30 ساله. یا زنان. یا کودکان 6 تا 12 سال.

یکی از چیزهایی که معمولا در غافلگیری نادیده گرفته می‌شود، کارکنان داخلی شرکت هستند. شرکت‌ها فراموش می‌کنند که یک، کارکنانشان، بخشی از مشتری‌هایشان هستند. و دو، اگر کارکنان، به صورتی متفاوت با مشتری برخورد کنند، مشتری را غافلگیر می‌کنند و غافلگیری مشتری، خود به خود ایجاد می‌شود.

نکته پایانی، تکنیک‌های غافلگیری 

با غافلگیری مشتری، یک شرکت قادر خواهد بود که مشتری را به صورتی خوشحال کند که از کار کردن یا خدمات گرفتن از شرکت متشکر باشند. اگر یک شرکت به این نقطه برسد، بین مشتری و کسب و کار خودش ارتباط برقرار می‌کند. ارتباط برقرار کردن با مشتری، چیزی فراتر از تبادلات مالی و پولی است. وقتی شرکتها مهارت برقراری ارتباط با مشتری را بلد باشند و همیشه از آن محافظت کنند، وفاداری مشتری تضمین شده است. هرچند که برای نگهداری این وفاداری هم باید تلاش کرد و شیوه‌های تازه به کار برد.

با غافلگیری مشتری، یک شرکت قادر خواهد بود که مشتری را به صورتی خوشحال کند که از کار کردن یا خدمات گرفتن از شرکت متشکر باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتباه دیگری که بسیاری از شرکتها مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند با تخفیف های مختلف و اساسا مسائل مادی می‌توانند مشتری را وفادار کنند. اینکه یک شرکت، هزینه ایاب و ذهاب را دریافت نکند، خوب است ولی ارتباط برقرار کردن با مشتری، چیزی فراتر از بده بستان‌های مالی و پولی است. اگر شرکتی خدماتی را رایگان در اختیار مشتری قرار می‌دهد و بعد از سه ماه اجرای آن، بازخوردی را که انتظار داشته دریافت نمی‌کند، یعنی زمان آن رسیده که به غافلگیری از نوع دیگری فکر کند. چیزی فراتر از در نظر گرفتن جیب مشتری.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *