چگونه داستان سرای خوبی شویم؟

داستان سرای

داستان سرای

تقریبا تمام رهبران سیاسی و اقتصادی دنیا، داستان سراهای خوبی هستند. داستان سرایی یکی از مهمترین مهارت هایی است که باید کسب کنید. و اگر جزو آن دسته ای هستید که قصد انجام یک کار خلاقه را دارید، اینکه چه طور یک داستان سرای خوب شوید، یکی از کارهای سخت اما حیاتی برای ماندگاری کسب و کارتان است.

اینکه چگونه به داستان سرای خوبی تبدیل شوید، به غیر از فراگرفتن چند تکنیک و آگاهی نسبت به مخاطب، به تکرار و تمرین و گذشت زمان نیز نیاز دارد.

با توجه به این نکات، آنچه در ادامه می آید، راهنمای کوتاهی است بر اینکه بتوانید به یک داستان سرای خوب تبدیل شوید.

به زندگی و تجربیات دیگران دقت کنید

یکی از راه های موثر برای یادگیری داستان سرایی این است که داستان سراهای خوب را مشاهده و داستان هایشان را تجزیه تحلیل کنید.  به عنوان مثال به این موارد دقت و آنها را برای خودتان یادداشت کنید.

 

چگونه داستان سرای خوبی شویم؟

چگونه داستان سرای خوبی شویم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موضوع داستان

* به این دقت کنید که آنها یکی از تجربیات شان را تعریف می کردند.

به این نکته دقت کنید که آنچه تعریف می کردند، یک تجربه جالب و هیجان انگیز نبوده است. درواقع، داستان سراهای خوب، تجربیات مستقیم و بدون چالش خود را تعریف نمی کنند. بلکه آن دسته از تجربیاتی را انتخاب و تعریف می کنند که پستی بلندی های بی شمار دارد و زود تمام نمی شود.

نکته مهم اما همیشه این است که داستان های خوب، ساخته نمی شوند بلکه واقعی و تجربه شده هستند. با این حال اگر شاهد اتفاقی نیز باشید،  می تواند سوژه خوبی برایتان باشد تا آن را در موقعیت مناسب تعریف کنید. با مشاهده آنچه برای دیگران رخ می دهد، حتی می توانید جزئیات بیشتری را به خاطر بیاورید و تصویر ذهنی روشن تری را برای مخاطب تان ترسیم و تعریف کنید. در پایان بد نیست نظر لئو تولستوی را نیز درباره بهترین شکل و نوع  داستان با هم بخوانیم که می گوید: ادبیات واقعی را در داستان جستجو کنید. و داستان های خیلی خوب به دو شکل روایت می شوند. یا مردی به سفر می رود یا غریبه ای وارد شهر می شود.

تجسم کنید و بنویسید

پس از دقت به تجربیات زندگی دیگران، وقت آن است که یک بار آن را به شیوه ای که می خواهید برای مخاطب خودتان تعریف کنید، بنویسید. نوشتن، کلمات شما را کنار هم می گذارد. نوشتن باعث می شود تا به سیر داستان از ابتدا تا انتها دقت کنید و برای بازگو کردن آن به مشکل برنخورید. و در نهایت نوشتن به شما کمک می کند تا نکات مهم تر را بهتر تشخیص دهید و نکات بی اهمیت تر را فراموش کنید.

چگونه داستان سرای خوبی شویم؟

چگونه داستان سرای خوبی شویم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تا می توانید داستان تعریف کنید

شما به داستان سرای خوبی تبدیل نمی شوید مگر اینکه بازگویی داستان را بارها و بارها تمرین و تکرار کنید. اگر به شیوه داستان سرایی افراد موفق در اطرافتان دقت کنید، متوجه می شوید که چه قدر داستان هایشان متقاعدکننده و بدون حاشیه های اضافی است. یکی از دلایل آن این است که دفعه اولی نیست که آنها داستان شان را دارند تعریف می کنند. آنها داستان شان را صدها بار تعریف، و به عکس العمل مخاطب توجه کرده اند. بنابراین می دانند که مخاطب کدام قسمت داستان را بیشتر و کدام قسمت را کمتر دوست دارد. به این ترتیب در دفعات بعد، بخش هایی از داستان را که باعث سرگرمی و جذب مخاطب نمی شود، حذف کرده اند. همه اینها باعث می شود که مخاطب نهایی از شنیدن داستان آنها لذت ببرد و سرگرم شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *