سوالاتی که باید درباره ایده های مسئولیت اجتماعی از خودتان بپرسید

ایده های مسئولیت اجتماعی

ایده های مسئولیت اجتماعی

اجرای ایده های مسئولیت اجتماعی معمولا جزو کارهای پرهزینه شرکت شماست. بنابراین طبیعی است نگران مفید بودن این هزینه باشید و تیم داخل شرکت یا تیمی را که برای اجرای این کارها انتخاب کرده اید، با دقت بررسی و ارزیابی کنید. بر اساس گفته های پیتر بینز، بنیانگذار شرکت Hands Across the Water، داشتن سوالات منتخب و از پیش تعیین شده و پاسخ به این سوالات می تواند به مدیران و بنیانگذاران یک کسب و کار یا حتی مدیران شرکت های روابط عمومی این اطمینان خاطر را بدهد که مسیر درستی را برای اجرای ایده های مسئولیت اجتماعی خود انتخاب کرده اند.

این سوالات عبارتند از:

* چه افراد یا گروه هایی از اجرای برنامه های مسئولیت اجتماعی توسط شرکت شما منتفع می شوند؟

* شرکت مجری چه تعهدی را تقبل کرده است؟

* با انجام و اجرای تعهدات شرکت مجری، چه چیزی در کجا تغییر خواهد کرد یا قرار است تغییر کند؟

بینز معتقد است اگر تیم اجراکننده نام خود یا کمپانی ای را که برای آن کار می کنند، در پاسخ به سوال اول لحاظ نکنند، برنامه های مسئولیت اجتماعی موثر نخواهد بود.

سوالات از پیش تعیین شده می تواند به مدیران یک کسب و کار این اطمینان خاطر را بدهد که مسیر درستی را برای اجرای ایده های مسئولیت اجتماعی خود انتخاب کرده اند.

سوالات از پیش تعیین شده می تواند به مدیران یک کسب و کار این اطمینان خاطر را بدهد که مسیر درستی را برای اجرای ایده های مسئولیت اجتماعی خود انتخاب کرده اند.

او همچنین می گوید اگر پاسخ سوال دوم چیزی شبیه به این باشد که شرکت در ازای کار خیرخواهانه و داوطلبانه کارکنان یک روز به روزهای مرخصی آنها اضافه کند، باز هم ایده ها و اثربخشی برنامه های مسئولیت اجتماعی شرکت با شکست روبرو خواهد شد.

از این رو او پیشنهاد می کند که برنامه های مسئولیت اجتماعی باید طوری برنامه ریزی شوند که افراد با انجام آن وارد یک تجربه مشترک شوند. ایده ها همچنین باید در کنار این تجربه مشترک، بر ارزش های سازمانی و همچنین منافع کسانی که این برنامه ها برای آنها اجرا می شود نیز متمرکز باشند.

اما برای اینکه برنامه های مسئولیت اجتماعی در یک شرکت موفقیت آمیز عمل کند، چند سوال دیگر وجود دارد که باید خیلی با دقت به آنها پاسخ دهید:

* نخست اینکه قرار است چه تجربیاتی خلق کنیم که اعضای تیم اجرایی به واسطه آنها می توانند با گروه های دیگر وارد تعامل شوند؟

* دوم اینکه چه کارهایی به غیر از اهدای پول و کمک های نقدی برای اجرای موفقیت آمیز برنامه های مسئولیت اجتماعی وجود دارد؟

* اگر قرار باشد شرکت با یک خیریه وارد تعامل و همکاری شود، از قبل این همکاری چه تغییراتی حاصل خواهد شد؟

* هزینه واقعی ایده ها و برنامه های مسئولیت اجتماعی شرکت چه قدر است؟

* میزان سودی که از اجرای برنامه های مسئولیت اجتماعی و سوددهی شرکت چه قدر است؟

برای اینکه ایده هایتان خوب و موثر واقع شوند، نیازی نیست به بودجه های میلیونی فکر کنید

برای اینکه ایده هایتان خوب و موثر واقع شوند، نیازی نیست به بودجه های میلیونی فکر کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک راه موثر برای اینکه برنامه های مسئولیت اجتماعی را به بهترین شیوه در شرکت تان محقق کنید، این است که موضوع را برای خودتان و دیگران پیچیده نکنید. برای اینکه ایده هایتان خوب و موثر واقع شوند، نیازی نیست به بودجه های میلیونی فکر کنید. درحقیقت ایده های مسئولیت اجتماعی بیش از آنکه وابسته به بودجه و پول شما باشد، به تعهدات و ایده های خلاقانه و تمرکز شما شما بستگی دارد. اگر به راستی و از صمیم قلب قصد ایجاد تغییری را داشته باشید، بازخوردهای خوبی را هم دریافت خواهید کرد. بازخوردهایی همچون میزان مشارکت بالا از سوی مردم و کارکنان، بالا رفتن اخلاقیات و فرصت های کاری جدیدی که همراه با خلاقیت، رشد اقتصادی و تحقق آرمان های شرکت است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *