مشتری وفادار، راهکارها و چالش ها

هر کسب و کاری پس از اینکه به راه افتاد و جان گرفت، به وفادارسازی مشتری نیاز دارد. مشتری وفادار پس از این، برای یک بیزینس، عامل و فاکتور اصلی موفقیت به حساب می آید. راه اندازی باشگاه مشتریان، به کار گیری ترفندهای مختلف برای اینکه مشتری دوباره به سمت شما برگردد و استفاده از روانشناسی برای نگاه داشتن مشتری از جمله کارهایی هستند که شرکت ها انجام می دهند تا عاملی اصلی موفقیت شان را تضمین کنند. آنچه در ادامه می آید، تعدادی دیگر از کارهایی است که به عنوان یک کارآفرین می توانید انجام دهید تا مشتریانتان را بارها و بارها ملاقات کنید.

جایزه= تجربه

می دانیم که جایزه دادن یکی از شناخته شده ترین راه ها برای تشویق مشتریان به خرید دوباره است. اما کسب و کارها گاهی از سیستم و برنامه هایی در باشگاه مشتریان استفاده می کنند که مشتری به سختی می تواند برای خودش امتیاز جمع کند. به عنوان مثال کمپانی به ازای هر خرید یک میلیون یا ۵۰۰ هزار تومانی، یک امتیاز برای مشتری در نظر می گیرد. شرکت ها در چنین شرایطی، باید راه های دیگری هم برای پاداش دادن به مشتری استفاده کنند. یعنی خریدهای کمتر و ساده تر هم باید مورد تشویق قرار بگیرند. به عنوان مثال، کسانی که خرید کمتری می کنند، می توانند یک بلیط کنسرت یا یک کتاب یا چیزهایی شبیه به این جایزه بگیرند. اتفاقی که کمتر در کسب و کارهای موجود در ایران رخ می دهد.

اجازه دهید مشتری وفادار دیده شود

وقتی از دیده شدن مشتری وفادار صحبت می کنیم، از فاکتورهایی می گوییم که مشتری به واسطه آنها متوجه اهمیتش برای یک کسب و کار می شود. بسیاری از مشتریان برنامه های وفادارسازی مشتری را نه تنها به این دلیل رها می کنند که رسیدن به امتیازات مورد نظر شرکت سخت است و زمان زیادی می برد، بلکه فکر می کنند تنها مشتریانی برای آن کسب و کار به خصوص اهمیت دارند که پولدارترند و بیشتر خرید می کنند. بنابراین همه چیز را درباره امتیاز جمع کردن فراموش می کنند و جذب برند دیگری می شوند. این در حالی است که برندهایی که روابط عمومی خوب و حرفه ای دارند یا تیم مارکتینگ شان برای بهبود اوضاع شرکت، برنامه های مشخصی تعیین کرده اند، برای هر حرکت مشتری جایزه ای در نظر گرفته اند.

مشتری وفادار، راهکارها و چالش ها

مشتری وفادار، راهکارها و چالش ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این حرکت می خواهد یک خرید ارزان قیمت باشد یا یک عکس العمل در شبکه های اجتماعی (اشتراک گذاری دوباره، شرکت در نظرخواهی ها یا حتی اظهار نظر درباره یک کالا یا خدمات جدید). برای چنین شرکت هایی تنها پول نیست که اهمیت دارد. مشتری و خود بیزینس است که باارزش محسوب می شود. یک نمونه جالب از این رویکرد را در شرکت Erin Condren Insider Program می توانیم مشاهده کنیم. این شرکت هر ماه به مشتریانی که استوری های آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته باشند، ۵۰ امتیاز می دهد یا اگر مشتری ای به برنامه های وفادارسازی مشتری بپیوندد، به ارزش ۵ دلار کوپن خرید دریافت می کند.

مشتری وفادار را غافلگیر کنید

همه ما برنده شدن و هدیه گرفتن را دوست داریم. و زمانی که به اندازه کافی تلاش کرده ایم، بیشتر خودمان را مستحق برنده شدن می دانیم. طراحی برنامه های وفادارسازی مشتری به درک مناسبی از انگیزه های مشتری نیاز دارد. تیم دیجیتال مارکتینگ شرکت شما باید نسبت به این موضوع حساس باشد و خیلی خوب بداند که چه عواملی انگیزه مشتری را تحریک و آنها را در این برنامه فعال و پویا نگاه می دارد. اگر این کار به درستی صورت بگیرد، مطمئن باشید که حاشیه سود شما بالا خواهد رفت و مشتریان وفادار بسیار زیادی را به خود جذب خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *