برگر کینگ، نمونه یک کمپین تبلیغاتی موفق

موسسه رسانه ای- تبلیغاتی Advertising Age در سال ۱۹۹۹ تعدادی از فعالان حوزه مارکتیبنگ، تبلیغات و بازاریابی را جمع کرد و تصمیم گرفت به وسیله این افراد، بهترین تبلیغات قرن بیستم را شناسایی و رده بندی کند. کمپین تبلیغاتی موفق 

نزدیک به ۱۰۰ کمپین تبلیغاتی موفق توسط افرادی حرفه ای این حوزه شناسایی و معرفی شدند. همین موسسه، در سال ۲۰۱۶ کار مشابه دیگری انجام داد. یعنی ۵۰ کمیپن تبلیغاتی را به کارشناسان داد و از آنها خواست ۱۵ کمپین تبلیغاتی را برتر را به عنوان بهترین تبلیغات قرن بیست و یکم معرفی کند (در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵). و کمپین تبلیغاتی برگر کینگ، یکی از این بهترین ها بود. آنچه در ادامه می خوانید، به معرفی این پروژه و همچنین ویژگی‌های کمپین تبلیغاتی برگر کینگ می پردازد.

انقلاب اطلاع رسانی و یک کمپین تبلیغاتی موفق 

انقلاب حوزه آی تی و اطلاع رسانی در اواخر قرن بیستم، یک روز یقه کسب و کارها را گرفت. چراکه مشتری ها می خواستند پیام تبلیغات را ببینند و نه خود تبلیغ را. و این در حالی بود که مجلات و روزنامه ها روز به روز در زندگی مردم –مشتریان- کمرنگ تر میشد. درواقع نه تنها ابزار در این قرن عوض شد، که کارکرد تبلیغات هم تغییر کرد. از این روست که تیم ارزیابی و انتخاب بهترین تبلیغات قرن بیستم می بایست به پیامی که در حال انتقال است بیش از شیوه های انتقال پیام توجه می کرد.
به این ترتیب این تیم، فهرستی را منتشر کرد که تبلیغاتشان با استفاده از ابزارهای مناسب و موثر توانسته بود پیام سرگرم کننده و متفاوتی را به مخاطب برساند.

 برگر کینگ، یک کمپین تبلیغاتی موفق

برگر کینگ، یک کمپین تبلیغاتی موفق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعدادی از تبلیغات منتخب تیم مورد نظر، به این علت وارد فهرست بهترین ها شده اند که توانسته بودند شیوه تفکر مشتریان را درباره جهان پیرامون شان تغییر دهند، آنها را متوجه بعد دیگری از زندگی کنند و یا خیلی خوب و حرفه ای توانسته بودند ایده را اجرا کنند. در نتیجه این موسسه از هیات داوران خواست در بررسی هر کمپین تبلیغاتی به سوال پاسخ دهند.

۱. آیا کمپین تبلیغاتی شان به شیوه قابل تشخیصی فرهنگ تبلیغات یا فرهنگ مردم را در استفاده از چیزی تغییر داده است؟

۲. آیا کمپین تبلیغاتی یک کار متفاوت و نقطه عطف در صنعت تبلیغات به حساب می آید؟

۳. آیا کمپین تبلیغاتی به راحتی فراموش شده؟

تبلیغ برگر کینگ 

و اما داستان تبلیغاتی برگر کینگ. برگر کینگ در اوائل قرن ما یکی از عجیب ترین تبلیغات و یکی از پیشروترین تبلیغات را به مخاطبانش ارائه داد. تبلیغاتی که خیلی زود محبوب شد.  پیش از اینکه دلایل این محبوبیت و نوآورانه بودن را بررسی کنیم، باید داستان تبلیغ را برایتان تعریف کنیم و شما را در جریان جزئیات آن قرار دهیم.
برگر کینگ در این تبلیغ، مردی معمولی را در خانه ای معمولی نشان می دهد که روی مبل نشسته و عکس های توی دستش را نگاه می کند. عکس ها مرغ غول پیکری را در لباس ها و شکل های مختلف نشان می دهد. ناگهان مرغ روبروی مرد حاضر می شود، مرد به مرغ نگاه می کند، سری به نشانه نارضایتی تکان می دهد و می گوید: اون جلیقه رو بپوش. مرغ از اتاق بیرون می‌رود، مرد دوباره به عکسها نگاه می کند و مرغ با یک جلیقه قرمز رنگ می آید. مرد دوباره سرش را تکان می دهد و می گوید: نه، این یکی نه. مرغ با سر کج کرده به مرد نگاه می کند و مرد، لبخند می زند. سپس صدای گوینده می آید که می گوید: «مرغ؛ همون طور که میخوای».

اگرچه این تبلیغ از نظر سکسیستی حاوی پیام‌های به شدت آزاردهنده و توهین آمیز است اما در زمان خود در جامعه آمریکا به شدت با اقبال مواجه شد. البته این فقط یک تیزر تبلیغاتی نبود. مجموعه ای از تیزرهای تبلیغاتی بود که هر بار، روی یک خواسته جدید تمرکز داشت.
این تبلیغ از آن روی اهمیت پیدا کرد و به عنوان یکی از برترین های صنعت تبلیغ شناخته شد که مفهوم «همان طور که میخواهی» را تغییر داد. البته خود کمپین برای این راه اندازی شد تا روی سفارشی سازی مرغ ترد تمرکز کند. در واقع شرکت بدین وسیله می خواست با القای این ایده که مشتریان برگر کینگ، مرغ را هرطور دوست داشته باشند، سفارش می دهند و می خورند، در بازار فست فودها سرآمد عرضه ساندویچ مرغ باشد.

دلايل موفقيت تبلیغ برگر کینگ

بنابراین، تیم مارکتینگ کینگ برگر مرغ را جلوی دوربین به کارهایی واداشت که به او گفته می شد. اگر به مرغ گفته می شد برقص، باید می رقصید، اگر به مرغ گفته می شد جوراب پا کن، باید جوراب می پوشید و … به این ترتیب، مرغ کینگ برگر، مرغ مطیع و فرمانبری بود که برای رضایت خاطر مشتری همه کار می کرد.

اگرچه ایده تیم روابط عمومی این مجموعه بسیار جالب و گیرا بود اما موفقیت، زمانی نصیب کمپین تبلیغاتی برگر کینگ شد که آنها کمپین شان را در وب سایت شان اجرا کردند. ایده اجرای تبلیغ در سایت بسیار ساده اما هوشمندانه بود. وقتی بازدیدکنندگان سایت برگر کینگ را باز می کردند، با یک اتاق خالی و مبله مواجه می شدند، طوری که حس می کردند یک دوربین به طور آنلاین در حال فیلمبرداری از یک خانه است چون بلافاصله روی فیلمی که در حال پخش بود، جایی برای نوشتن ظاهر می شد و یک نفر دستور مورد نظرش را می نوشت و خانه یا مرغ به شکلی درمی آمد که نوشته تعیین کرده بود. درواقع داستان از این قرار بود که ۳۰۰ دستور از پیش تعیین شده ضبط شده بود و بینندگان فیلم ضبط شده را می دیدند.

 برگر کینگ، یک کمپین تبلیغاتی موفق

برگر کینگ، یک کمپین تبلیغاتی موفق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اعضای هیات مدیره برگر کینگ بعدها عنوان کردند که این کمپین تبلیغاتی فراتر از حد انتظارشان موفق بوده است. بینندگان گاهی حتی به شرکت تلفن کرده و گفته بودند که کمپین به این دلیل تحسین برانگیز است که مرغ به صورت آنلاین دستورات را اجرا کرده است. به این ترتیب، این تبلیغ تا مدت ها در ذهن مردم باقی ماند و کمپین وایرال شد. این تبلیغ همچنان مورد تشویق و تحسین است چون نخستین تبلیغی بود که مشارکت مردم را برانگیخت.

هیات داوران مجله Advertising Age همچنین این کمپین را به این دلیل موفق می شمارند که یکی از اولین نمونه ها بود که یک تیم تبلیغاتی بدون استفاده از تلویزیون، رادیو یا روزنامه و دیگر ابزارهای رسانه ای، یک تبلیغ سرگرم کننده ساخت که توانست با مخاطب وارد تعامل شود و مخاطب نسبت به آن عکس العمل نشان داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *