راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

تقویت و استفاده از ترفندهای سئو تنها برای این نیست که کسب و کارهای کوچک و متوسط در میان انبوهی از برندها و شرکت های صاحب نام شناخته شوند. بخش مهمی از سئو و دیده شدن در گوگل برای آن است که مشتری های بالقوه را به مشتری های بالفعل تبدیل کنیم. همانطور که همه می دانیم گوگل و همچنین گوگل مپ سیستمی دارد که با استفاده از آن می توانیم نام و مکان کسب و کارمان را در آن ثبت کنیم تا راحت تر در این موتور جستجو پیدا و دیده شویم. آنچه در ادامه می خوانید، راهنمایی است بر این موضوع و اینکه چرا باوجود انجام کارهای لازم در این باره، در گوگل دیده نمی شوید.

گوگل، کسب و کار من

نخستین قدم برای اینکه کسب و کارتان در صفحه گوگل پدیدار شود، این است که یک حساب کاربری در بخش Google My Business باز کنید. وقتی این کار را انجام دادید و شروع کردید به کار با این صفحه، چنین فرمی برایتان ظاهر می شود.

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

یکی از تعیین کننده ترین کارهایی که باید در این مرحله انجام دهید، این است که این فرم را به طور کامل و دقیق پر کنید. دقیق بودن شما در این مورد کمک می کند تا هم در گوگل مپ یک کسب و کار واقعی باشید و هم در دیگر پلتفرم هایی که با این موتور جستجو مرتبط است. اما منظور از دقت چیست؟ منظور از دقت، توجه به جزئیات و یکدست بودن اطلاعات در همه جاست.  مثلا اگر وب سایت دارید و نام کسب کارتان خشکشویی ناتا است، نباید آن را در صفحه گوگل، کسب و کار من، به صورت خشک شویی ناتا بنویسید. یا مثلا باید دقت کنید که اگر در وب سایت تان از یای عربی استفاده کرده اید، در صفحه گوگل هم باید از همین یا استفاده کنید. و به طور کلی به یاد داشته باشید که اگر تنظیمات صفحه کلید لب تاب یا کامپیوترتان، عربی است و در وب سایت تان هم از همین صفحه کلید استفاده کرده اید، بدانید که وب سایت تان برای آنها که از صفحه کلید فارسی استفاده می کنند، یا پیدا نمی شود و یا بسیار دیر پیدا می شود.

این دقت تا آنجا اهمیت دارد که اگر آدرس مغازه یا بوتیک تان را در وب سایت تان به صورت خ سهروردی ثبت کرده باشید اما در صفحه گوگل، کسب و کار من به شکل خیابان سهروردی بنویسید، گوگل شما را شناسایی نمی کند. پس در همه جا حتی در شبکه های اجتماعی از یک اسم و آدرس ثابت استفاده کنید و همیشه هم همان را به کار ببرید.

به غیر از دقت در ثبت نام، آدرس و شماره تلفن، مرتبط بودن در دسته بندی های گوگل هم مهم است. وقتی صفحه گوگل، کسب و کار من باز می شود، ابتدا باید دسته بندی اصلی کسب و کارتان را وارد این صفحه کنید. بعد گوگل به شما اجازه می دهد تا ۱۰ دسته بندی دیگر را هم به صفحه تان اضافه کنید تا به این ترتیب در بخش کسب و کارهای محلی بهتر شما را بشناسد. پس در اضافه کردن دسته بندی های فرعی تا آنجاکه می توانید موارد نزدیک به کارتان را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر صاحب یک نانوایی هستید، نانوایی را به عنوان دسته اصلی و کیک پزی، شیرینی فروشی، کافی شاپ و کسب و کارهای مرتبط با آن را به عنوان دسته دوم و سوم انتخاب کنید.

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

اقدام بعدی تان در این باره، انتخاب محل کسب و کارتان در گوگل مپ و وارد کردن اطلاعات دقیق تان است. اطلاعاتی مثل ساعات بازگشایی، روزهای کاری و …دقت کنید که ورود این اطلاعات را به طور دقیق انجام دهید تا مشتری های بالقوه را از خود نرنجانید و برای خودتان امتیاز منفی درست نکنید.

در مرحله بعد اگر از مغازه و محل کارتان عکس های خوب  و باکیفیت دارید، این عکس ها را آپلود کنید.

سئو را همیشه و همه جا جدی بگیرید

یکی دیگر از نکاتی که به ظاهر شدن در گوگل کمک می کند، کارهای خارج از سایتی است که انجام می دهید تا سایت تان بیشتر دیده شود. درست است که بخش کسب و کار گوگل بدون و جود وب سایت هم باید محل کارتان را بشناسد و نشان دهد اما به یاد داشته باشید که وجود یک وب سایت برای هر کسب و کاری ضروری است. بنابراین وقتی اکثر کسب و کارها وب سایت دارند و برای بالاتر رفتن سئوی سایتشان تلاش می کنند، طبیعی است که کسب و کار شما در میان غول ها دیده نشود یا در رتبه های پایین تر دیده شود.

یکی از کارهای خارج از سایتی که به سئوی سایت کمک می کند، ایجاد لینک های پشتیبان است. اگر وب سایت دارید، ایجاد لینک های پشتیبان را دست کم نگیرید و این نکته را به شدت پیگیری کنید. این اتفاق در ایران، بیشتر در وب سایت کتاب اول می افتد اما اخیرا ماجرا کمی تخصصی تر شده و سایت های دیگری هم هستند که به شکل ویژه تری به کسب و کارها نگاه کرده اند و آنها را ثبت می کنند. به عوان مثال پول تیکت که مشخصات و اطلاعات تماس استخرها یا فیدیلیو که اطلاعات رستوران ها را جمع آوری می کند. اما این مساله در سایت های خارج از کشور خیلی تخصصی تر است و هر کسب و کار، یک وب سایت خاص دارد که اطلاعات تماس آنها را ثبت و ضبط می کند.

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

راهنمایی برای پیدا شدن در گوگل

مساله مهم دیگر برای گوگل، بازخوردهای مشتریان و حضور شما در وب سایت هایی است که مشخصات کسب و کارها را ثبت و ضبط می کنند. هرچه تعداد فیدبک های مثبت بیشتر باشد، برای تان بهتر و مفیدتر خواهد بود. به همین دلیل هم باید مشتریان را به ثبت نظر و امتیاز و ستاره دادن به مغازه تان تشویق کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *