روابط عمومی برای موسسات خیریه

اگر استراتژی‌های روابط عمومی در ایران یک موضوع کلی باشد و تنها یک رشته درسی در دانشگاه داشته باشد، روابط عمومی در دانشگاه‌های خارج از کشور دارای زیرشاخه‌های متعدد است. روابط عمومی برای صنعت مد و فشن، روابط عمومی برای موسسات خیریه و عام المنفعه، روابط عمومی برای اشخاص سیاسی، روابط عمومی سازمان‌ های ورزشی و هزاران زیر شاخه دیگر که دانشجویان در هر کدام یادمی‌گیرند چه سیاست‌ها و چه روش‌هایی را برای ارتباط با مخاطبان هر کدام از این شاخه‌ها به کار بگیرند.

روابط عمومی برای موسسات خیریه از آن روی مهم و حیاتی است که آنها کارهای مهم و تاثیرگذاری انجام می‌دهند. بنابراین به یک روابط عمومی خوب و همچنین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ نیاز دارند تا صدایشان شنیده شود و جامعه را از انفعال دور نگاه دارند. موسسات عام المنفعه با یک روابط عمومی خوب می‌توانند خیران بیشتری را به سوی خود جذب کنند و مطمئن باشند کارهایی که می‌کنند بی فایده نیست.

روابط عمومی برای موسسات خیریه

روابط عمومی برای موسسات خیریه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جالب تر از همه اینکه آگراوال، کارشناس مارکتینگ روزنامه فوربس معتقد است حضور در حاشیه ایونت‌ ها و نمایشگاه‌ها یا حتی فرستادن کارت پستال به در خانه‌های خیران دیگر پاسخگو نیست به این دلیل که مردم نه در خانه‌هایشان که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند.

همین نقل قول بهانه ای شد تا سراغ راهکارهای کارشناسان روابط عمومی برای موسسات خیریه برویم و ببینیم آنها برای پیشرفت کار موسسات عام المنفعه چه توصیه‌هایی دارند.

در تمام پلتفرم‌ها يك لحن را به کار بگیرید

به عنوان اولین راهکار، به تجربه بندیکت نیکلسون، سردبیر موسسه نیوویپ می‌پردازیم که می‌گوید: حضور موسسات غیرانتفاعی در مطبوعات یک مزیت است. این کار باعث می‌شود که افراد بیشتری از جزئیات کارها و اهداف و ماموریت‌های این موسسات آگاه شوند. نیکلسون که پیشنهادهایی برای موفقیت سازمان‌های غیرانتفاعی دارد، می‌گوید:

لحن خود را مشخص کنید و همان لحن را در تمام پلتفرم‌ها به کار بگیرید. تحقیقات  موسسه نیوویپ نشان داده که سازمان‌هایی همچون «تد»، یونسکو و یونیسف بیشترین حضور را در مطبوعات دارند. به عنوان مثال موسسه تد لحن بسیار چارچوب دار و مشخصی برای ویدئوهایش دارد که باعث می‌شود مردم بارها و بارها سراغ این شرکت بیایند و ویدئوهای آن را تماشا کنند. آنها همیشه کارشناسان درجه یک را برای ضبط ویدئو دعوت می‌کنند و به شعارشان پایبندند که میگوید: ایده‌های خوب ارزش این را دارند که میان همه مردم گسترده شوند.

از مزیت ویدئو بهره بگیرید

راهکار دوم این است که از مزیت ویدئو بهره بگیرید. البته باید بدانید که ویدئو را در کدام پلتفرم به کار بگیرید. به عنوان مثال طبق مطالعات موسسه نیوویپ صفحات فیس بوک بهترین شبکه اجتماعی ای است که می‌توانید در آن ویدئوی موسسات خیریه را قرار دهید.

راهکار دیگر این است که به طور مکرر در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید. جالب است بدانید که صفحه سازمانی همچون انجمن جهانی اقتصاد در فیس بوک روزانه ۵۰ بار به روز رسانی می‌شود! که البته با همین راهکار توانسته تعاملی ۱۱ میلیونی را برای این سازمان به ارمغان بیاورد. بنابراین اگر محتوای ارزشمند، جالب یا قابل توجه دارید، از انتشار آن دریغ نکنید.

روابط عمومی برای موسسات خیریه

روابط عمومی برای موسسات خیریه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توصیه دیگر این است که کار روابط عمومی موسسات خیریه را دست کم نگیرید. دست کم نگرفتن کار روابط عمومی برای موسسات خیریه بدین معناست که همان اندازه که برای کار دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار برنامه ریزی کرده و استراتژی تعیین می‌کنید، این کار را با همان جدیت و سرسختی برای موسسات خیریه هم انجام دهید. درحقیقت اولین قدم روابط عمومی برای موسسات خیریه همین برنامه ریزی و تعیین استراتژی است. تصمیم بگیرید که قرار است با انجام پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ چه چیزهایی را چگونه به دست آورید. مخاطب هدف تان را تعریف و هدف گذاری کنید. و در این مسیر، روزنامه نگاران و مطبوعات را از قلم نیندازید.

در مجموع می‌توان گفت که بخش عمده ای از کارهای روابط عمومی برای موسسات خیریه ذیل کارهای روابط عمومی می‌گنجد با این حال عناصری همچون خلاقیت و مخاطب‌ شناسی در این مسیر مهم تر و پیچیده تر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *