نقش اینستاگرام در سئو

همانطور که همه می دانیم اینستاگرام، به خصوص به دلیل اینکه در کشور فیلتر نیست و قابلیت عکس، متن و ویدئو را دارد، از سوی صاحبان کسب و کار و همین طور مخاطبان بسیار مورد اقبال قرار گرفته است. اما سوال اصلی ای که بسیاری از دیجیتال مارکتر ها می پرسند این است که اینستاگرام چگونه می تواند به سئوی وب سایت کمک کند؟ آنچه در ادامه می خوانید جزئیاتی در همین باره است.

نخستین نکته قابل تامل درباره این شبکه اجتماعی آن است که باید بپذیریم موتورهای قوی جستجو حالا دیگر به گوگل محدود نمی شوند. درحقیقت شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیس بوک، لینکدین و یا توئیتر خود موتورهای جستجویی به حساب می آیند که می توانند به جستجوگران و کاربران در یافتن آنچه مورد نظرشان است، کمک کنند. از سوی دیگر، اگر نام یک فرد یا برند مشهور را در گوگل جستجو کنید، متوجه می شوید که گاهی صفحه آنها در شبکه های اجتماعی بالاتر از وب سایت رسمی شان قرار گرفته است. این موضوع درباره کمپین های تبلیغاتی نیز صادق است. یعنی وقتی شعار تبلیغاتی کمپینی را در گوگل جستجو می کنیم، آدرس شبکه های اجتماعی در صدر قرار می گیرد.

نقش اینستاگرام در سئو

با همه اینها گوگل به طور رسمی عنوان کرده که در هنگام رتبه بندی، حضور سایت ها را در شبکه های اجتماعی، یک امتیاز به حساب نمی آورد ولی چون حضور در این شبکه ها در هنگام معرفی محصول، لینک ایجاد می کند، بنابراین عملا کسانی که از مزیت شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، دارند سئوی سایت شان را هم ارتقا می دهند.

نقش اینستاگرام در سئو

نقش اینستاگرام در سئو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به این ترتیب حضور در اینستاگرام مهم می شود. و برای اینکه این حضور کیفی هم باشد، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. مثل اینکه در صفحه شرکت، جزئیات مهم مربوط به کسب و کارتان را درج کنید تا در صورت برخورد اتفاقی افراد با صفحه تان، مطمئن شوند که این صفحه به طور مشخص مربوط به کسب و کار شماست و نه یک صفحه فرعی. همانطور که قبلا هم گفتیم، پلتفرم اینستاگرام، یک موتور جستجوی واقعی است و اگر قواعد مربوط به این موتور را رعایت نکنید، در دریای استارت آپ ها، کسب و کارها، اینفلوئنسرها و کاربران عادی ای که عاشق نوشتن و عکس گرفتن هستند، گم می شوید. بنابراین به فاکتور دقت کنید. کاربران، هشتگ ها و مکان ها (لوکیشن). در حقیقت اینکه تا چه اندازه در موتور جستجوی اینستاگرام دیده و شناخته شوید، به این بستگی دارد که چه کسانی را دنبال می کنید، چه کسانی شما را دنبال می کنند و چه عکس یا ویدئوهایی را می پسندید.

تفاوت اینستاگرام با دیگر شبکه های اجتماعی

نکته مهم دیگری که در استفاده از این پلتفرم باید بدانید تفاوت سلایق و دیدگاه هایی است که در اینستاگرام جریان دارد. اینستاگرام در یک کلام، فضایی کاملا متفاوت با دیگر پلتفرم ها دارد. آنچه این شبکه را متفاوت کرده، زاویه نگرش کاربران این رسانه است. به این معنا که همه پست ها و کاربران در اینستاگرام به جنبه های سرگرمی و سطحی زندگی اهمیت می دهند تا مسائل مهم و پیچیده. برای اینکه بیشتر متوجه شوید، به این نکته توجه کنید که تمام ۱۰ صفحه برتر در این شبکه اجتماعی، صفحات مربوط به افراد مشهور یا به اصطلاح سلبرتی هاست. در حالی که ۶ صفحه از ۱۰ صفحه برتر در پلتفرم فیس بوک، مربوط به کمپانی ها و کسب و کارهاست. بنابراین اگر بنا دارید در اینستاگرام فعال شوید و شرکت تان را در این پلتفرم بشناسانید، بهتر است این مدل نگرش را به استراتژی های مدیریت صفحه تان اضافه کنید.

نقش اینستاگرام در سئو

نقش اینستاگرام در سئو

برندسازی و نه رسیدن به نقطه فروش بالا

یکی از اشتباهاتی که مدیران کسب و کارها مرتکب می شوند، این است که فکر می کنند حضور در اینستاگرام به معنای رسیدن به فروش بیشتر است. تجربه کلان کسب و کارها و همچنین با شناخت این محیط به این نتیجه می رسیم که اینستاگرام، جایی برای فروش بیشتر نیست. درحقیقت این پلتفرم بیشتر به درد کسب و کارهایی می خورد که قرار است مجبورند کسب و کار یا حرفشان را با تصویر به مشتریان بالقوه نشان دهند. و در صورتی که کسب و کاری چنین مشخصاتی را ندارد، بهتر است از این شبکه اجتماعی به عنوان پتانسیلی برای معرفی برند خود یا بیان حرف هایی استفاده کند که بیشتر جنبه سرگرمی یا اجتماعی دارند و در فضاهای جدی تری همچون وب سایت دیده یا شنیده نمی شوند. و اگر به دنبال افزایش فروش هستید، بهتر است سراغ شبکه های دیگری همچون پینترست بروید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *